Answer :
Each pound of peacan cost $9.
6.2x = 56 : set up an equation (x represents the amount of pounds)
x = 56/6.2
x = approximately 9.03225806452
6.2x = 56 : set up an equation (x represents the amount of pounds)
x = 56/6.2
x = approximately 9.03225806452
Answer:
The correct answer is option d or 10.00
Hope this helpes have a great day :)