Answered

A student's room has a TV (250 W) ,heater (1150 W) and lamp (200 W) Electricity costs 10 fills per KWh. Calculate how much it would cost to run these three appliances for a total of 2 hour 30 minutes

Answer :

hamzaahmeds

Answer:

Cost = 40 fills

Explanation:

First, we will calculate the total power consumed by all appliances:

[tex]Power = P_{TV}+P_{heater}+P_{lamp}\\Power = 250\ W+1150\ W+200\ W\\Power = 1600\ W = 1.6\ KW[/tex]

Now, we will calculate the energy required:

[tex]Energy = (Power)(Time)\\Energy = (1.6\ KW)(2.5 h)\\Energy = 4 KWh\\[/tex]

Now, for the cost we use the following formula:

[tex]Cost = (Energy)(Unit\ Cost)\\Cost = (4\ KWh)(10\ fills/KWh)\\[/tex]

Cost = 40 fills

Other Questions