1. SUNDAES Carmine bought 5 ice cream sundaes for his friends. If each sundae costs $4.95, how much did he
spend? Justify your answer by using the Distributive Property.

Answer :

Usersocial

Answer:

24.75

Step-by-step explanation:

you want to multiply 4.95×5 and you will get the answer $24.75.

Other Questions