AvengerVictory223 AvengerVictory223 Today at 6:18 PM Mathematics Answered Can someone tell me the answer? As the number of pounds of apples purchased increases so does the total cost of the apples. If 2.5 pounds of apples cost $7.45, how much does 6 pounds of apples cost?