Answer :

shebad15
21.75÷5 = Elise payed 4.35 for each student ticket

Answer:

Cost of each student ticket is, $4.35

Step-by-step explanation:

Given the statement: Elise pays $21.75 for 5 student tickets to the fair.

Unit rate defined as the rates are expressed as a quantity of 1, such as 3 feet per second or 6 miles per hour, they are called unit rates.

[tex]unit rate = \frac{Total ticket Cost}{No of students}[/tex]

Given total cost paid by Elise = $21.75

Number of students = 5

then;

Unite rate per student = [tex]\frac{21.75}{5} = \$4.35[/tex]

Therefore, the cost of each student ticket is, $4.35

Other Questions