Answer :
Cost of 5 goldfishes = $6.45
Now, we need to calculate the unit rate, for that you've to divide 6.45 from 5,
Cost of 1 goldfish = $6.45/5 = $1.29
Then,
Cost of 8 goldfishes = $1.29 * 8 = $10.32
So, your final answer is $10.32
Hope this helps!!
Now, we need to calculate the unit rate, for that you've to divide 6.45 from 5,
Cost of 1 goldfish = $6.45/5 = $1.29
Then,
Cost of 8 goldfishes = $1.29 * 8 = $10.32
So, your final answer is $10.32
Hope this helps!!
Answer:
$10.32
==========================================================