wld1inco
Answered

Sue is buying a 13-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $1.00 per pound, jelly beans cost $2.00 per pound, and hard candy costs $2.00 per pound. The mixture calls for three times as many gummy candy pieces as jelly beans. The total cost of the mixture is $20. Please explain how to do this

Answer :

I'm not sure but I think yippy need to multiply 3 times as many gummy candy pieces as jelly beans

Other Questions