kkenda
Answered

a 16 oz package of brown rice cost 79 cents and a 32 oz. package cost of white rice cost 3.49. which package si a better buy. PLEASE SHOW YOUR WORK.

Answer :

Diamori
32 Oz of brown rice -> 79 * 2 = $1.58

The brown rice is better to buy because it is less than $3.49.

Please make this answer the brainiest!

Answer:

Brown rice

Step-by-step explanation:

We must determined how much you pay per oz. for each type of rice to determine the best buy.

For brown rice:

[tex]79/16=4.93[/tex]

You pay approximately 5 cent per oz. of brown rice.

For white rice:

[tex]3.49/32=0.109=0.11[/tex]

You pay 11 cents per oz. of white rice.

White rice is twice the price of brown rice per oz.

∴ brown rice

Other Questions