Ben needs to buy orange juice. He can buy 64 fl oz at the grocery store for $2.00, or he can buy 256 fl oz at the wholesale club for $7.50.

a) Find the unit price for the grocery store orange juice. Round your answer to the nearest thousandth.

b) Find the unit price for the wholesale club orange juice. Round your answer to the nearest thousandth.

c) Where should Ben buy the orange juice if he wants the best deal? Explain.

Answer :

CyphLilith
I would love to help you but I'm not at home rn basically, divide the price by amount. ex: ($)price/amount(fl oz) . do it for both store and round to thousandths and the one with the less price is the best deal. so... I apparently have some time to solve this for you, so let me begin :) just to give you an idea, I'll solve the grocery one for you! 2/64 = 0.03125 = $0.0313 per Fl Oz. solve the next one with the equation and compare to see which is lower. Explaining part, stating that the one has lower price will do.

Other Questions