Answered

When Job 117 was completed, direct materials totaled $13,116; direct labor, $22,560; and factory overhead, $16,788. A total of 2,186 units were produced at a per-unit cost of a.$35,676 b.$24 c.$52,464 d.$2,186

Answer :

Answer:

Unitary cost= $24

Explanation:

Giving the following information:

Total direct material= $13,116

Direct labor= $22,560

Factory overhead= $16,788

Number of units= 2,186

First, we need to calculate the total cost:

Total cost= 13,116 + 22,560 + 16,788

Total cost= $52,464

Now, the unitary cost:

Unitary cost= total cost / number of units

Unitary cost= 52,464 / 2,186

Unitary cost= $24

Other Questions