Answer :

meowmao0220

Answer:

$0.85

Step-by-step explanation:

$4.25 divided by 5 pounds equals $0.85 per pound.

Answer:

$0.85

Step-by-step explanation:

Find the unit rate.

4.25/5=x/1

Solve for x. X= 4.25/5=0.85

So 1 lb of tangerines costs $0.85.

Other Questions