14. Peter needs to buy a package of pencils to write his final exam. The store offers two packages.
Package 1: pack of 6 pencils for $1.68
Package 2: pack of 9 pencils for $2.34
Determine the cost per pencil. Which is the better deal? Round to 2 decimal places. Show all your work for full marks.

Answer :

Answer:

Step-by-step explanation:

1.68/6=0.28 per pencil in pack 1

2.34/9 =0.26 per pencil in pack 2

So pack 2 is better in terms of Maths

But in business, people prefer pack 1

Other Questions