Answer :

2qt= 8 cups
9.44÷8= $1.18 per cup
Lookiesat
Since,

2qt=$9.44
You divide to find the unit rate

So,
9.44 divide by 2 = $1.18 per qt
But, your asking for CUPS

Remember 4CUPS IN QUART

So, 1.18 divide that by 4

1.18 divide by 4= $0.29 PER CUP

Other Questions