Answer :
Since,
2qt=$9.44
You divide to find the unit rate
So,
9.44 divide by 2 = $1.18 per qt
But, your asking for CUPS
Remember 4CUPS IN QUART
So, 1.18 divide that by 4
1.18 divide by 4= $0.29 PER CUP
2qt=$9.44
You divide to find the unit rate
So,
9.44 divide by 2 = $1.18 per qt
But, your asking for CUPS
Remember 4CUPS IN QUART
So, 1.18 divide that by 4
1.18 divide by 4= $0.29 PER CUP