Answer :
6 pounds of apples cost $7.38
1 pound of apples would cost $7.38 / 6 = $1.23
So the unit price of apples = $1.23 per pound
I hope this helps.
1 pound of apples would cost $7.38 / 6 = $1.23
So the unit price of apples = $1.23 per pound
I hope this helps.