Answered

A grocery store sells snacks by weight. A six-ounce bag of mixed nuts costs $3.60. What is the cost of a two-ounce bag.

Answer :

3.60/6 = 0.60 per oz

for 2 oz.....
0.60 * 2 = 1.20 <==
shadoww
a two ounce bag would cost $1.20

Other Questions