Answer :
$6.70 - $0.46 = $6.24 before tax
$6.24 / 12 pencils = $0.52 per pencil
$6.24 / 12 pencils = $0.52 per pencil
Answer:
The cost of each pencil is $0.52.
Step-by-step explanation:
Given : Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax.
We need to find the cost of each pencil.
Total amount Alliya paid = $6.70
Thus, $6.70 = $0.46 + cost of 12 pencils.
Since, her cost includes the sales tax we have to subtract it form the amount she paid.
Cost of 12 pencil = $6.70 - $0.46
Cost of 12 pencil = $6.24
Thus, cost of 12 pencil is $6.24
Since , we have to find the cost of each pencil divide both side by 12, we get,
Cost of 1 pencil = [tex]\frac{6.24}{12}=0.52[/tex]
Thus, the cost of each pencil is $0.52.