A ballistics test involves firing a 10.0g bullet horizontally into a 1.50kg wood block that is initially at rest. The bullet becomes lodged in the block, and you determine that they move together at a speed of 5.00m/s. With this information, determine the velocity of the bullet before it entered the block.

Answer :

Answer:

u= 755 m/s

Explanation:

Lets take

Velocity of bullet = u m/s

The velocity of system after collision ,v= 5 m/s

m= 10 g = 0.01 kg

M= 1.5 kg

From linear momentum conservation( because there is no any external force on the system)

Pi= Pf

m u  = ( m +m) v

0.01 x u= (1.5 + 0.01) x 5

u= 755 m/s

Other Questions