Magarite wants to take a trip to Japan in 8 years. She knows she will need about $42000. How much should she deposit into an account now that pays 3.5% interest compounded daily, in order to meet her goal? Round to the nearest dollar. A.$1026 B.$1706 C.$3781 D.$3174

Answer :

Answer:

The Principal amount which Magarite should deposit in her account is $ 3174  , Option D

Step-by-step explanation:

Given as :

The amount need for Japan trip = $ 42000

Let the principal amount deposited in account = $ P

The rate of interest = 3.5 % compounded daily

The time period  = 8 years

From compounded method

Amount = Principal × [tex](1+\dfrac{\textrm rate}{365\times 100})^{365\times Time}[/tex]

or, $ 42000 = $ P  × [tex](1+\dfrac{\textrm 3.5}{365\times 100})^{365\times 8}[/tex]

Or,  $ 42000 = $ P  × [tex](1.00009589)^{2920}[/tex]

or , $ 42000 = $ P  × 1.323110

∴   P = $ [tex]\frac{42000}{1.323110}[/tex]

i.e P = $ 31,743.392 ≈ $ 3174

Hence The Principal amount which Magarite should deposit in her account is $ 3174  ,  Answer  option D

Other Questions