Answer :
Answer:
d. n H2(g) = 0.034 mol
Explanation:
- 2Na(s) + 2H2O(l) → 2NaOH(aq) + H2(g)
2 - Na - 2
4 - H - 4
2 - O - 2
∴ n Na(s) = 0.068 mol
⇒ n H2(g) = ( 0.068 mol Na(s) )( mol H2(g) / 2 mol Na(s) )
⇒ n H2(g) = 0.034 mol
Answer:
d. n H2(g) = 0.034 mol
Explanation:
2 - Na - 2
4 - H - 4
2 - O - 2
∴ n Na(s) = 0.068 mol
⇒ n H2(g) = ( 0.068 mol Na(s) )( mol H2(g) / 2 mol Na(s) )
⇒ n H2(g) = 0.034 mol