Answer :

elcharly64

Answer:

1: C(n) = 2.50 + 16n

2: $66.50

Step-by-step explanation:

Part 1

Each ticket costs $16 per person. If tickets for n persons were purchased, the total cost would be 16n.

There is also a one-time service fee of $2.50 that must be paid. Thus, for n tickets the total cost is

C(n) = 2.50 + 16n

Part 2

For n = 4, the expression evaluates to

C(4) = 2.50 + 16 (4) = $66.50

Other Questions