Answered

85% of the people survey thought the price of the car wash was reasonable. If 164 people thought the cost of the car wash was reasonable, how many people were survey?

Answer :

Answer:

The total number of people surveyed is 193.

Step-by-step explanation:

Let us assume the total number of people surveyed = k

The percentage of people who found the  price reasonable  = 85%

The number of people who found the  price reasonable  = 164

So, the 85 % of total people who were surveyed is 164.

85 % of  k = 164

or, [tex]\frac{85}{100}  \times k = 164\\\implies  k = \frac{164 \times 100}{85}  = 192.9 = 193[/tex]

k = 193

Hence, the total number of people surveyed is 193.

Other Questions